10 Temmuz 2017 Pazartesi

'TurKEY for Energy' (Enerji için anahtar Türkiye) mottosuyla gerçekleşecek olan zirve 3 yılda bir yapılacak.

22. DÜNYA PETROL KONGRESİ 
'TurKEY for Energy' (Enerji için anahtar Türkiye)
MOTTOSUYLA AÇILDI VE ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Küresel petrol ve doğalgaz sektörünün geleceği İstanbul’da belirleniyor. Özellikle Doğalgaz, Petrol, eş ürün ve türevlerinin "Aranması, bulunması, çıkartılması, nakli, rafine edilmesi, işlenmesi ve tüketiciye pazarlanması" gibi, maliyet ve satış fiyatını belirleyici ana işlevlerin: Piyasa İstikrarının Sağlanması, Katlamalı Vergi, Haksız Kazanç, Yapay Enflâsyon ve Spekülâtörlüğe dayalı Pahalılığa, Açlık-Yokluk, Yolsuzluk ve Pahalılığa Yol Açmaması" bakımından "tek elde toplanması ve tek kurum tarafından yapılması gerektiği" konularının ağırlıklı olarak görüşüleceği 22. Dünya Petrol Kongresi bugün başlayacak. Dünya Petrol Kongresi’ne 5 günde 20 bin ziyaretçinin katılması bekleniyor. Sputnik Türkiye'nin medya partneri olduğu kongrede petrol ve doğalgaz ile ilgili yatırımlardan, işbirliklerine kadar enerji alanında pek çok konu tartışılacak. Dünya enerji sektörünün en büyük oyuncularının bir araya geleceği 22. Dünya Petrol Kongresi Cumhurbaşkanlığı himayesinde bugün İstanbul Kongre Merkezi'nde başlıyor. Petrol ve doğalgaz ile ilgili yatırımlardan, işbirliklerine kadar enerji alanında pek çok konunun tartışılacağı zirve 13 Temuz'a kadar sürecek.
'TurKEY for Energy' (Enerji için anahtar Türkiye) mottosuyla gerçekleşecek olan zirve 3 yılda bir yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde gerçekleşecek bu yılki zirveye ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Azerbaycan, Sırbistan, Arnavutluk, Bulgaristan devlet başkanları katılacak. ​Petrol ve doğal gaz sektörünün en prestijli organizasyonuna 20 bine yakın ziyaretçinin yanında iş dünyasından temsilciler ve yaklaşık 30 ülkeden bakanlar da katılacak.
22. DÜNYA PETROL KONGRESİ (WPC) İSTANBUL`DA AÇILDI VE DÖNEM ÇALIŞMALARINA BAŞLADI
İstanbul'da gerçekleşen "22. Dünya Petrol Kongresi"ne (WPC) ev sahipliği yapma hakkı nasıl kazanıldı?
“This time – Istanbul” sloganıyla promosyon çalışmalarını yürüten İstanbul, 23 Ekim 2013 tarihinde Calgary, Kanada’da gerçekleştirilen Dünya Petrol Konseyi Yıllık Toplantısı’nda oldukça çekişmeli geçen oylamada, sırasıyla Kopenhag, Astana ve Houston’ı geride bırakarak, petrol ve doğal gaz sektörünün “olimpiyatları” olarak bilinen bu dev organizasyon için ev sahibi şehir olarak seçildi. Türkiye bu organizasyona ev sahipliği yapabilmek için 1997 yılından bu yana iki kez adaylığın ardından, 3. adaylığı kapsamında son 6 ay çok yoğun bir tempo ile çalışmalarını sürdürdü. 22. WPC’nin Türkiye'de (İSTANBUL) İfa ve icra hakkının kazanılmasında, TPAO Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Besim Şişman’ın başkanlığındaki WPC Türk Milli Komitesi ile Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan başkanlığındaki heyetin son derece profesyonel bir takım çalışması sergilemesi büyük rol oynadı.
Calgary’deki toplantıya katılan 52 Dünya Petrol Konseyi üyesi ülke, ilk tur oylamada Kopenhag’ı, ikinci turda ise Astana’yı eledi. Son tura Houston ile giren Istanbul, yoğun çalışmalar neticesinde, % 55 oy oranı ve 5 oy fark ile 22.WPC yarışında ipi göğüslemiş oldu. İstanbul daha önce 17. ve 20. WPC’ye aday olmuş, ancak son turlarda çok küçük farklarla kaybetmişti.
KANADA'DAKİ KRİTİK OYLAMA ÖNCESİNDE
Kanada’daki oylama öncesinde tüm ülkeler ile gerek WPC Türk Milli Komitesi, gerekse Dışişleri Bakanlığımız ve Elçilikler vasıtası ile temas kurulmuş, kendilerine adaylık kitabı, broşürler, haber bildirimleri sunum ve videolar e-mail ve sıcak temas ile iletilmişti. Ayrıca, MIOGE 2013 ve WEC 2013 esnasında da sunumlar ve resepsiyonlar düzenlenmişti. Toplantının gerçekleştirildiği Calgary’de ise süreç boyunca ülke temsilcileri ile yakın temas sağlandı. Oylama günü Türk Milli Komitesi’nin yaptığı Adaylık Sunumunda, farklı ve yeni olarak ileriye sürülen “Oilympics” (Petrol Oyunları) konsepti ve Sunum Etkinliği de izleyenler ve delegeler arasında büyük beğeni toplayarak, İstanbul’un seçilmesinde büyük rol oynadı.
İLKİ 1933 YILINDA DÜZENLENDİ
1933 yılında birincisi düzenlenen Dünya Petrol Kongreleri, her üç yılda bir gerçekleşen ve petrol ve doğal gaz sektörünün en prestijli organizasyonu olarak biliniyor. Dünyanın petrol ve doğal gaz alanındaki tüm ülkelerinin ve firmalarının en üst düzeyde katılım gösterdikleri Kongreler, yıllar geçtikçe daha da gelişiyor ve daha büyük katılımcı çekmeyi başarıyor. 2017 yılında İstanbul’da düzenlenecek olan 22. Dünya Petrol Kongresi’ne ise 7000 civarı delegenin yanı sıra, 500’ün üzerinde şirket CEO’su ve/veya üst yöneticisi ile 50 civarında Bakanın gelmesi bekleniyor.
MERKEZİ LONDRA'DA OLAN "DÜNYA PETROL KONSEYİ" (WPC) NEDİR?..
Dünya Petrol Konseyi (WPC), 1933’de kurulmuş olup, merkezi ve sekreteryası Londra’da yer almaktadır. Petrol ve Doğal Gaz Sektöründeki en büyük ve kapsamlı organizasyon olan Dünya Petrol Konseyi’ne bugün toplam 70 ülke üyedir. Üyeler, üreticiler, tüketiciler, OPEC, non-OPEC, Milli Petrol Şirketleri (NOC), Uluslararası Petrol Şirketleri (IOC), Üniversiteler ve Enstitü mensuplarından teşekküldür. Konsey’in en büyük organizasyonu, her üç senede bir düzenlenen “Dünya Petrol Kongresi”dir. Kongre’ye 5000’den fazla delege ile 10.000’den fazla sergi katılımcısı ile ülke basınları iştirak etmektedir. 50’den fazla Bakan ve 500’den fazla Şirket Başkanı (CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı) katılımı sağlanan Kongrelerde, genç katılımcı sayısı da her geçen yıl artmakta ve teşvik edilmektedir. Konsey, sektördeki, IEA, OPEC, Arpel, Dünya Enerji Konseyi, OGP, The Global Compact, UNFCC, UNEP, IPIECA, AAPG, SPE, vb. gibi tüm kuruluşlar ile işbirliği içerisindedir.
SEKTÖR SORUNLARI VE ÖZELLİKLE: "ARAMA, ÜRETİM, RAFİNAJ, DAĞITIM; ÇEVRE KORUMA VE SOSYAL SORUMLULUK" KONULARI GÖRÜŞÜLÜR 
Dünya Petrol Kongrelerinde, sektörel gelişmeler birinci ağızdan takip edilebilmektedir. Sektörel çerçevede, arama, üretim, geliştirme, taşımacılık, rafinaj, pazarlama, fiyatlandırma, çevre, sosyal sorumluluk, sürdürülebilirlik, insan kaynakları, gençlerin sektöre kazandırılması, jeopolitika, eğitim, çeşitlilik, vb. gibi konular yer almaktadır. Sektörün tamamını kapsadığından, bilgi ve tecrübe paylaşımı için büyük fırsatlar ortaya çıkmaktadır. Bu doğrultuda kurulan iletişimler, kurumsal ve sektörel verilere kolay ulaşım imkanı sağlarken, çeşitli uluşlararası yayınlara, etkinliklere de erişim ve katılım olanakları sunmaktadır. Kongrelerde, networking yanısıra, teknik ve ticari işbirliği fırsatlarının görüşülebilmesi için çok uygun bir ortam oluşmaktadır. Sektörel çözüm arayışları ve yapısal dönüşümler gibi konuların da gündeme geldiği tartışmalar ve çıkarılan dersler, şirket içi uygulamalar açısından büyük önem taşımakta, olup, şirketlerin başarı öyküleri de yine aynı ortamda pek çok ülke ve sektör temsilcisine, dünya basınına  bu vesile ile duyurulmaktadır. Dolayısıyla Dünya Petrol Kongreleri “Sektörün Olimpiyatları” olarak anılmaktadır.
www.world-petroleum.org

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder